KARPATEN MILK . The The Transylvanian cheese factory

Államvizsgám témájául egy nagyarculat megtervezését választottam, pontosabban a KARPATEN MILK KFT. tekerőpataki tejfeldolgozó és sajtkészítő vállalkozás jelenlegi arculatának teljes újratervezését. Választásom azért esett erre az erdélyi vállalkozásra, mert úgy tapasztaltam, hogy a cég nagysága és az általuk képviselt minőség egyáltalán nincs összhangba és hasonló  szinten a jelenlegi arculattal. 
Az arculatot mindenképp dinamikussá szerettem volna tervezni, hisz nem egy kistermelői vállalkozásról beszélhetünk ugyanis  napi 300 kg sajtot készítenek, e mellet  joghurtot, túrót, aludttejet és egyéb tejterméket is forgalmaznak. A cég nemcsak a magas minőségre de a helyi értékekre is alapoz, ezt szem előtt tartva az arculatban is vissza nyúltam  a székely népművészethez, felhasználva annak gazdag faragott motívumvilágát .
A logó megtervezésekor alapul vettem a székely kapuk, kopjafák, mosó sulykok motívumvilágát.
„A székely ember együtt születik a fával. Ezt már sokszor mondjuk, ugye, hogy a bölcsője is fából készül, a koporsója is, házát is fából építi, használati tárgyainak nagy része, ugye, díszített tárgyai hasonlóképpen, tehát olyan közel áll a székely ember a fával.” (Hasszmann Pál)
A székely fafaragás hatalmas részét teszi ki a székely népi kultúrának, olyan népművészeti elem amivel csíkszeredaiként napi szinten találkozok, az utcán található székely kapukon át, a kopjafákon keresztül a háztartási tárgyakig megjelenik mint ősi jel ami tudat alatt beépült az erdélyi ember fejébe.
Hatalmas szimbólum és jelképvilággal bír mely változatlan évszázadok óta, megkülönböztethetünk székely kapu faragást, kopjafa faragást, pásztori faragást valamint házieszköz és szerszám faragást. Jelen esetben ezek közül a kapu és kopjafa faragás motívumai a legmeghatározóbbak inspirációs szempontból.
Kiválasztottam 18 motívumot majd stilizáltam annyira, hogy eleget tegyenek egy logó sajátosságainak. Főként virágmotívumokat választottam, hogy egységesítsem és rendszerezzem őket, mindegyiket elhelyeztem egy négyzetben. Nincs konkrétan meghatározott, leszögezett motívum a logóhoz rendelve, se elrendezés mód, a  „virágtéglák” számtalan kombinációban csoportosíthatók a felirathoz illesztve. Így például a sajtcsomagolásokon sajt fajtánként  változik a florális dekoratív kompozíció, így téve dinamikussá az arculatot.
Az ilyen az motívumokkal ellátott termék sokkal személyesebb módon szól a vásárlóhoz, tudatalatti jelolvasásra készteti és mivel a vásárló már ismeri ezeknek az ikonoknak a másodlagos jelentését, sokkal inkább magához közelinek érzi azt. Ezek a jelszerkezetek már nem úgy üzennek az őket dekódoló számára mint ahogy azt egy székelykapu vagy kopjafa motívumai tennék, hanem a tudat alatti felismerés és a déjá vu érzet hirtelen bizalmat és baráti ragaszkodást vált ki a vásárlóban. Másodsorban emlékeztetnek az ősöktől kapott örökségre, felkeltik figyelmet a lokális népművészeti értékekre.​​​​​​​




























Készült: Partiumi Keresztény Egyetem, Vizuális Művészeti Szak, Nagyvárad
Made at the Partium Christian University, Visual Arts Department, Oradea
Konzulens / Consultant: Dr. Ujvárossy László professzor
平面设计
KARPATEN MILK . The The Transylvanian cheese factory